Ezgi Zümre Taşkın, 1989 yılında İstanbul’da doğdu. Şarkı söylemeye 10 yaşında, İstanbul Kültür Çok Sesli Çocuk Korosu’nda başladı. Konservatuar sınavlarına Zehra Belevi’yle hazırlandı. Aynı zamanda çocuk tiyatrolarında Belevi’ye ait çocuk oyunu şarkılarını seslendirdi.

2009 yılında Haliç Üniversitesi Opera ve Konser Şarkıcılığı bölümünü kazandı. Üniversite eğitimi sürecinde dünyaca ünlü Verdi baritonu Licinio Montefusco ile 3 yıl boyunca şan ve müzikli diksiyon çalışmalarını sürdürdü. Eş zamanlı olarak reji asistanlığını yaptığı opera rejisörü Recep Ayyılmaz’dan da sahne ansamble dersleri aldı. Koro derslerini Gökçen Koray; solfej ve armoni derslerini İlteriş Sun; stil bilgisi derslerini çağdaş Türk bestecisi Çetin Işıközlü’yle yaptı. Orkestra şefi ve piyanist Paolo Villa bu yıllarda Taşkın’ın korrepetitörlüğünü yaptı. Montefusco’nun vefatından sonra İstanbul Devlet Operası solisti, soprano Evren Ekşi ile şan çalışmalarına devam etti ve mezun oldu.

Yüksek lisans eğitimi sırasında İstanbul Devlet Opera ve Balesi Müdürü ve bas Suat Arıkan ile şan ve solistlik yorum derslerine devam etti. Aynı zamanda Haliç Üniversitesi Opera Bölümü’nde asistan olarak görev aldı.

Devam eden yıllarda; İstanbul Devlet Senfoni, İstanbul Filarmoni, Borusan Filarmoni ve Andrea Bocelli Türkiye Koroları’nda soprano olarak çalıştı. Aynı zamanda solist olarak da birçok yerde sahne aldı ve şan eğitmenliği yaptı.
Kevork Tavityan ile şan çalışmalarına devam eden Taşkın, Cep Sahne’de şan eğitmenliği yapmayı sürdürüyor.